Prezentacja graficzna
Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego
pl. Uniwersytecki 1,
50-137 Wrocław
tel. +48 71 375 22 44
fax. +48 71 343 51 84
sekretariat.igrr@uwr.edu.pl
Studia II stopnia (2-letnie magisterskie)
Zasady przyjęć na studia magisterskie
Rekrutacja 2019/2020:
Warunkiem przystąpienia do postępowania rekrutacyjnego jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia. Podstawą sporządzenia listy rankingowej dla absolwentów kierunków geograficznych jest rzeczywisty wynik studiów (średnia z toku studiów, ocena pracy dyplomowej i ocena z egzaminu dyplomowego). Kierunkami związanymi z geografią są: geografia, gospodarka przestrzenna, turystyka i rekreacja, oceanografia, geologia, ochrona środowiska, architektura krajobrazu, geodezja i kartografia. Absolwenci kierunków niegeograficznych przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej poziom wiedzy geograficznej i zainteresowanie problematyką geograficzną. Rozmowa punktowana jest w skali od 0-5 punktów. Za pozytywny przebieg rozmowy uznaje się uzyskanie minimum 2 punktów.
DYPLOM UZYSKANY ZA GRANICĄ
Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca predyspozycje kandydatów do studiowania na kierunku geografia. Rozmowa oceniana jest w skali 1-5. Do zaliczenia potrzebne jest uzyskanie minimum 2 punktów.
Opis studiów magisterskich
Jeżeli interesuje Cię wzajemna relacja między człowiekiem a przyrodą, sposób, w jaki wykorzystujemy zasoby, jak środowisko wpływa na nas i jak my kształtujemy środowisko, jeśli chcesz zrozumieć, jak działają systemy przyrodnicze i kulturowe, wybierz GEOGRAFIĘ.
Opis kierunku
Geografia to 2-letnie studia, w czasie których połączysz wiedzę na temat środowiska z praktycznymi umiejętnościami oceny i analizy zasobów, a po zakończeniu nauki uzyskasz tytuł magistra.
Na tym kierunku zdobędziesz wiedzę dotyczącą zasad funkcjonowania środowiska geograficznego oraz umiejętność jego kompleksowej oceny na terenach naturalnych i zmienionych antropogenicznie oraz analizy współzależności w układzie człowiek - środowisko w skali lokalnej, regionalnej i globalnej. Podczas studiów nauczysz się korzystać z nowoczesnych systemów informacji, w tym dostępnych baz danych oraz Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Zostając geografem zyskasz szerokie horyzonty, ale możesz zostać specjalistą: geoekologiem, geografem ekonomicznym, społecznym lub regionalnym, geoinformatykiem, kartografem, klimatologiem, specjalistą ochrony atmosfery. Kształcenie ukierunkowane jest przede wszystkim na aspekt aplikacyjny i praktyczny. Pozwala na zdobycie całościowej wiedzy o środowisku, z dużym naciskiem na umiejętności praktyczne, poszukiwane na rynku pracy, w tym na modelowanie, pracę z danymi przestrzennymi czy prace terenowe.Dodatkowo studenci geografii mogą realizować moduł pedagogiczny pozwalający na uzyskanie uprawnień do prowadzenia zajęć dydaktycznych z przedmiotu geografia w liceum.
Sylwetka absolwenta
W trakcie studiów pozyskasz wiedzę i umiejętności, a także kompetencje z dziedziny nauk o Ziemi. Głównym celem studiów jest wyposażenie Cię w tak cenione we współczesnym świecie umiejętności samodzielnego, konstruktywnego i kompleksowego analizowania danych środowiska przyrodniczego lub społeczno-gospodarczego, w zależności od wybranej specjalności. Nasi absolwenci pracują m.in. w administracji państwowej, instytucjach zajmujących się środowiskiem, w tym monitoringiem środowiska (m.in. IMGW, GIOŚ, WIOŚ), firmach zajmujących się geoprzetwarzaniem, wydawnictwach i firmach kartograficznych, instytucjach i agencjach UE czy zespołach przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne.
Do wyboru masz jedną z pięciu specjalności:
1) ANALIZY LOKALNE I REGIONALNE
Specjalność ta to propozycja dla studentów zainteresowanych zagadnieniami z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej. Profil specjalności został skonstruowany w ten sposób, by z jednej strony poszerzać wiedzę teoretyczną, z drugiej zaś rozwijać umiejętności analityczne. Absolwent, dysponując wiedzą o środowisku przyrodniczym, społeczeństwie i gospodarce potrafi wyjaśniać procesy i zjawiska społeczno-ekonomiczne zachodzące w przestrzeni geograficznej. Posiada umiejętności pozyskiwania, opracowywania, analizy i syntezy danych przestrzennych (na różnych poziomach przestrzennego odniesienia) przy zastosowaniu metod analityczno-statystycznych i systemów informacji geograficznej. Nabywa także umiejętności wyjaśniania i prognozowania przebiegu zjawisk społeczno-demograficznych na różnych poziomach jednostek funkcjonalno-przestrzennych. Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie procesu kształcenia przygotowują absolwenta do podjęcia pracy w instytucjach rządowych, samorządowych związanych z gospodarką przestrzenną, zarządzaniem rozwojem gospodarczym na poziomie regionalnym i lokalnym czy w instytucjach finansowych.
2) GEOEKOLOGIA
Geoekologia jest propozycją dla osób zainteresowanych badaniem interakcji pomiędzy różnymi komponentami środowiska geograficznego. Wyróżnia się kompleksowym, multidyscyplinarnym podejściem do badań środowiskowych uwzględniającym procesy związane z aktywnością człowieka oraz przyrodą ożywioną. W związku ze złożonym charakterem badań, geoekologia korzysta z szerokiego spektrum metod badawczych, takich jak badania terenowe, laboratoryjne i kameralne, wspierane przez zastosowanie technik komputerowych, w tym geograficzne systemy informacji (GIS). Dzięki bogatemu warsztatowi metodycznemu absolwenci geoekologii mają świadomość złożoności środowiska przyrodniczego i umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce, co jest kluczowym elementem właściwego zarządzania zasobami środowiska. Holistyczne podejście do zagadnień środowiskowych, nacisk na umiejętności i ich wdrożenie w praktyce daje absolwentom specjalności szanse na skuteczne konkurowanie na rynku pracy. Absolwenci specjalności będą kompetentnymi ekspertami, zarówno w zakresie tworzenia opracowań analitycznych jak i praktyki terenowej. Zaopatrzeni w przekonanie o konieczności samodoskonalenia będą podejmowali właściwe decyzje środowiskowe, przyczyniając się do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy.
3) GEOINFORMATYKA I KARTOGRAFIA
Studia na tej specjalności dają możliwość uzyskania wiedzy i umiejętności z zakresu nowoczesnej geografii. Oferują szerokie spektrum zajęć, począwszy od analiz przestrzennych, teledetekcji i fotogrametrii, bezzałogowych statków powietrznych, przez programowanie, aż po przedmioty związane z tradycyjną kartografią i kartografią urzędową. Absolwent specjalności geoinformatyka i kartografia posiada wiedzę i umiejętności dotyczące metod pozyskiwania i eksploracji danych przestrzennych, stosowania nowoczesnych technik geoinformatycznych oraz podstaw geostatystyki, planowania i przeprowadzania analiz danych przestrzennych za pomocą zaawansowanych technik modelowania i prognozowania danych, metodyki wizualizacji kartograficznej i kartografiki, projektowania map, atlasów i baz danych przestrzennych, ich podstaw matematycznych oraz podstawowych regulacji prawnych w dziedzinie geodezji i kartografii. Ponadto absolwent tej specjalności, dysponując wiedzą na temat badań i analiz środowiska geograficznego, potrafi interpretować treść obrazów satelitarnych i zdjęć lotniczych, zrealizować lot bezzałogowym statkiem powietrznym do zastosowań fotogrametrycznych i teledetekcyjnych oraz przygotować dane do wizualizowania na mobilnych urządzeniach GIS. Poza salami wykładowymi i seminaryjnymi zajęcia odbywają się w różnych pracowniach: systemów informacji geograficznej, bezzałogowych lotniczych obserwacji Ziemi oraz historii kartografii. Studenci specjalności mają również możliwość realizacji praktyk bezpośrednio u potencjalnych przyszłych pracodawców, a więc firmach i instytucjach oferujących stanowisko geoinformatyka, jednostkach administracji publicznej związanych z dokumentacją geodezyjną i kartograficzną oraz wydawnictwach kartograficznych. Absolwenci mogą podjąć w firmach związanych z tworzeniem i zarządzaniem informacją przestrzenną, wydawnictwach kartograficznych, firmach opracowujących mapy cyfrowe, serwisy mapowe, mapy do urządzeń mobilnych, firmach geoinformatycznych, pracowniach grafiki komputerowej, jednostkach administracji publicznej związanych z dokumentacją geodezyjną i kartograficzną.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
4) OCHRONA KLIMATU I ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ POWIETRZA
Specjalność od roku akademickiego 2020/2021 jest realizowana według nowego i nowoczesnego programu studiów. Celem kształcenia jest pogłębianie wiedzy z zakresu funkcjonowania systemu klimatycznego, ze szczególnym uwzględnieniem roli oddziaływań antropogenicznych. Studenci zdobywają umiejętności praktyczne związane z ochroną i zarządzaniem jakością powietrza oraz kwalifikacje poszukiwane na rynku pracy, takie jak: modelowanie jakości powietrza i procesów atmosferycznych, praca na dużych bazach danych (w tym z danymi przestrzennymi), doświadczenie w pracy terenowej z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury pomiarowej (w tym dronów czy mobilnych stacji badawczych). Absolwenci naszej posiadają merytoryczne i praktyczne przygotowanie do analizowania procesów zachodzących w atmosferze ze szczególnym uwzględnieniem procesu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Potrafią analizować zjawiska i procesy atmosferyczne w różnych skalach przestrzennych (globalnej, regionalnej i lokalnej) i czasowych. Poza tym, absolwenci mają odpowiednie przygotowanie, aby ocenić oddziaływanie działalności człowieka na atmosferę i klimat, także aby podejmować decyzje z zakresu zarządzania jakością powietrza zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Absolwenci są gotowi do podjęcia pracy w służbie hydrometeorologicznej i instytucjach kontrolujących i zarządzających jakością powietrza, służbie ochrony środowiska, administracji obszarów chronionych, administracji rządowej i samorządowej różnych szczebli, firmach konsultingowych lub zajmujących się geoprzetwarzaniem, a także w ośrodkach naukowych i edukacyjnych.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
5) TOURISM AND HOSPITALITY (W JĘZYKU ANGIELSKIM)
Tourismand Hospitality is a proposal for the English speaking students from the whole world. The general idea is to offer specific knowledge of the sector for students who have already graduated either from tourism or other Bachelor program but want to link their career with tourism and hospitality. The program includes courses widening your general knowledge of the environment and evaluation of its assets for sustainable tourism development. On the other side it also provides you with the understanding of the tourism and hospitality market, including contemporary trends in both demand and supply. Practical skills can be gained during field trips in the region of the Lower Silesia and abroad. Analytical competencies are developed while writing the reports, essays, preparing and providing presentations and elaborating Master Thesis. It is a unique chance to study in the international environment, deepen your intercultural communication skills and learn tourism and hospitality. The best students can also apply for Erasmus Exchange program.
Check for more information HERE.
Koła naukowe i działalność naukowo-badawcza
Swoje zainteresowania rozwiniesz w Kole Naukowym Studentów Geografii im. Juliana Czyżewskiego i w Studenckim Kole Naukowym Geografów „Human Geography”. Pamiętaj, że jako student UWr możesz się rozwijać we wszystkich kołach naukowych i organizacjach studenckich, które Cię interesują, niezależenie od kierunku studiów. Na naszej uczelni działa ponad 170 kół naukowych https://uni.wroc.pl/dzialalnosc-studencka/kola-naukowe/wykaz-kol-naukowych/.
Co po studiach?
Miejsca zatrudnienia
Absolwenci kierunku geografia uzyskują zatrudnienie (częściowo w związku z wybraną specjalnością):
- na różnych szczeblach administracji samorządowej oraz instytucjach: gospodarki wodnej, gospodarki przestrzennej, geologii, geodezji, ochrony środowiska, urbanistycznych, demograficznych, usługowych i gospodarczych,
- w firmach turystycznych, w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych,
- firmach związanych z tworzeniem i zarządzaniem informacją przestrzenną,
- wydawnictwach kartograficznych,
- firmach opracowujących mapy cyfrowe, serwisy mapowe, mapy do urządzeń mobilnych,
- firmach geoinformatycznych,
- pracowniach grafiki komputerowej,
- jednostkach administracji publicznej związanych z dokumentacją geodezyjną i kartograficzną,
- w firmach eksperckich, konsultingowych i ciałach opiniotwórczych,
- w służbach ochrony przyrody (parki narodowe i krajobrazowe),
- w służbach i instytucjach związanych z monitoringiem środowiska przyrodniczego,
- w biurach i organizacjach badania opinii społecznych,
- w służbach państwowych i ratowniczych,
- w agencjach nieruchomości i firmach handlowych, marketingowych,
- w międzynarodowych instytucjach konsultingowych pracujących na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego.
Dalsze możliwości uczenia się
Po ukończeniu studiów II stopnia możeszkontynuować naukę na studiach III stopniaw ramach Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego - Kolegium Doktorskie Geografii i Geologii prowadzącej kształcenie m.in. w dyscyplinie naukowej: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna oraz studiach III stopnia oferowanych przez inne uczelnie w Polsce lub za granicą.
Zasady rekrutacji
https://rekrutacja.uni.wroc.pl
Sylwetka absolwenta
Absolwent specjalności Analizy regionalne i lokalne
Absolwent kierunku Geografia, studiów II stopnia na specjalności Analizy regionalne i lokalne, dysponując wiedzą o środowisku przyrodniczym, społeczeństwie i gospodarce, potrafi wyjaśniać procesy i zjawiska społeczno-ekonomiczne zachodzące w przestrzeni geograficznej. Posiada umiejętności pozyskiwania, opracowywania, analizy i syntezy danych przestrzennych (na różnych poziomach przestrzennego odniesienia) przy zastosowaniu metod analityczno-statystycznych i systemów informacji geograficznej. Nabywa także umiejętności wyjaśniania i prognozowania przebiegu zjawisk społeczno-demograficznych na różnych poziomach jednostek funkcjonalno-przestrzennych. Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie procesu kształcenia przygotowują absolwenta do podjęcia pracy w instytucjach rządowych, samorządowych związanych z gospodarką przestrzenną, zarządzaniem rozwojem gospodarczym na poziomie regionalnym i lokalnym czy w instytucjach finansowych.
Absolwent specjalności Geoekologia
Absolwent kierunku Geografia, studiów II stopnia na specjalności Geoekologia dysponuje wiedzą na temat współzależności między elementami środowiska przyrodniczego a działalnością człowieka. Posiada umiejętności analizowania współczesnych i historycznych uwarunkowań przyrodniczych i środowiskowych oraz potrafi prognozować zmiany i określać tendencje tych zmian w środowisku. Kompleksowo ocenia i samodzielnie rozwiązuje problemy związane z gospodarowaniem środowiskiem w różnych skalach w tym na terenach o silnej antropopresji. Znaczną część programu tworzą przedmioty o charakterze metodycznym, a duży udział mają zajęcia realizowane w terenie, podczas których zdobyta wiedza teoretyczna i ogólne prawidłowości są w praktyce analizowane na konkretnych przykładach. Proponowane całościowe podejście do zagadnień środowiska, nacisk na umiejętności i wdrożenie wiedzy w praktyce pozwoli absolwentom specjalności skutecznie konkurować na rynku pracy. Absolwenci specjalności Geoekologia mogą znaleźć zatrudnienie w biurach projektów, biurach planowania przestrzennego, organach administracji państwowej i gospodarczej, które zajmują się planowaniem przestrzennym oraz ochroną, kształtowaniem i monitorowaniem środowiska, jak i w różnego rodzaju instytucjach rozwoju regionalnego na wszystkich poziomach, tj.: powiatu, województwa, kraju, a także w krajach Unii Europejskiej. Absolwent tej specjalności jest również przygotowany do samozatrudnienia w ramach własnej działalności gospodarczej, np. działalności gospodarczej zajmującej się oceną oddziaływania na środowisko oraz uzyskiwaniem decyzji środowiskowych.
Absolwent specjalności Geoinformatyka i kartografia
Absolwent kierunku Geografia, studiów II stopnia na specjalności Geinformatyka i kartografia posiada wiedzę z zakresu: podstawowych regulacji prawnych w dziedzinie geodezji i kartografii, metodyki wizualizacji kartograficznej i kartografiki, projektowania map, atlasów i baz danych przestrzennych, ich podstaw matematycznych, metod pozyskiwania danych przestrzennych, treści krajowych zasobów danych przestrzennych, nowoczesnych technik geoinformatycznych oraz podstaw geostatystyki, modelowania i prognozowania danych. Potrafi: stosować metody eksploracji danych, tworzyć poprawne metodycznie wizualizacje kartograficzne danych przestrzennych, projektować mapy i atlasy oraz bazy danych przestrzennych, planować i przeprowadzać analizy danych przestrzennych za pomocą zaawansowanych technik modelowania, czytać i interpretować treść wizualizacji kartograficznych i wyniki analiz geostatystycznych, interpretować treść obrazów satelitarnych i zdjęć lotniczych, przygotować i zrealizować lot bezzałogowym statkiem powietrznym do zastosowań fotogrametrycznych i teledetekcyjnych oraz przygotować dane do wizualizowania na mobilnych urządzeniach GIS. Przykładowe obszary zatrudnienia: firmy związane z tworzeniem i zarządzaniem informacją przestrzenną, wydawnictwa kartograficzne, firmy opracowujące mapy cyfrowe, serwisy mapowe, mapy do urządzeń mobilnych, firmy geoinformatyczne, pracownie grafiki komputerowej, jednostki administracji publicznej związane z dokumentacją geodezyjną i kartograficzną oraz uczelnie i jednostki badawczo-rozwojowych.
Absolwent specjalności Geografia turystyczna
Absolwent kierunku Geografia, studiów II stopnia, specjalności Geografia turystyczna posiada szeroką wiedzę na temat przestrzeni turystycznej Polski i poszczególnych kontynentów. Dogłębnie zna różnorodność przyrodniczą i kulturową otaczającego go świata, dostrzega jej potencjał turystyczny. Potrafi umiejętnie i kreatywnie wykorzystywać wiedzę z zakresu turystyki do tworzenia produktu turystycznego odpowiadającego potrzebom rynku. Odznacza się znajomością motywacji turystycznych, potrafi różnicować produkt turystyczny wobec różnych potrzeb konsumentów. Jest otwarty, elastyczny, ciekawy świata i zmotywowany na sukces. Absolwent może znaleźć zatrudnienie na stanowiskach każdego szczebla w podmiotach, instytucjach i organizacjach działających na rynku turystycznym oraz w ramach własnej działalności gospodarczej w sferze turystyki.
Absolwent specjalności Klimatologia i ochrona atmosfery
Absolwent kierunku Geografia, studiów II stopnia na specjalności Klimatologia i ochrona atmosfery posiada merytoryczne i praktyczne przygotowanie do analizowania procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska atmosferycznego. Posiada wiedzę na poziomie rozszerzonym z zakresu geografii, głównie w obszarze nauk o atmosferze: meteorologii, klimatologii i jakości powietrza oraz ogólną wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych i ścisłych, jak i podstawową w zakresie nauk społecznych, ekonomicznych i prawnych pozwalającą na analizowanie zjawisk przyrodniczych w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz pozwalającą na podejmowanie decyzji z zakresu zarządzania jakością powietrza. Absolwent analizuje zjawiska i procesy przyrodnicze, gospodarcze i społeczne w różnych skalach przestrzennych – globalnej, regionalnej i lokalnej. Wykorzystuje metody modelowania w analizowaniu procesów zachodzących w środowisku w ujęciu przestrzennym i czasowym oraz posiada umiejętność kompleksowej oceny środowiska życia człowieka. Absolwenci specjalności Klimatologia i Ochrona Atmosfery są przygotowani do pracy w: służbie hydrometeorologicznej i instytucjach kontrolujących i zarządzających jakością powietrza i gospodarką wodną (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Krajowy i Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami), służbie ochrony środowiska (Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska), administracji obszarów chronionych (parki narodowe i krajobrazowe), administracji rządowej i samorządowej różnych szczebli, zwłaszcza w wydziałach planowania i rozwoju, wydziałach gospodarki komunalnej, wydziałach ochrony środowiska, jako eksperci przy budowie ważnych obiektów narażonych na działanie ekstremalnych zjawisk meteorologicznych oraz doradcy w zakresie klimatu i warunków hydrologicznych poszczególnych krajów. Absolwenci specjalności Klimatologia i Ochrona Atmosfery są także przygotowani do prowadzenia własnej działalności w zakresie obejmującym przygotowywanie opracowań i ekspertyz z zakresu klimatologii, ochrony atmosfery i gospodarki wodnej oraz ocen oddziaływania inwestycji na środowisko.
Absolwent specjalności Tourism
Absolwent kierunku Geografia, studiów II stopnia na specjalności Tourism: posiada wiedzę z zakresu: geografii turystycznej i regionalnej Polski, Europy Środkowej oraz wybranych obszarów świata, podstaw, form i cech działalności hotelarstwa i transportu w obsłudze ruchu turystycznego, uwarunkowań i skutków rozwoju turystyki na wybranym obszarze, planowania zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem turystyki. Potrafi: projektować i kalkulować imprezę turystyczną zorientowaną na wybrany segment rynku, kreować i planować rozwój produktu turystycznego, oceniać potencjał turystyczny wybranego obszaru lub obiektu na bazie metod analizy SWOT z uwzględnieniem perspektyw rozwoju na wysoce konkurencyjnym rynku, projektować kampanię promocyjną produktu turystycznego. Przykładowe obszary zatrudnienia: podmioty z zakresu obsługi i organizacji ruchu turystycznego, transportu i hotelarstwa, jednostki samorządu terytorialnego i administracji rządowej w zakresie planowania rozwoju turystyki.
Absolwent specjalności Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody i gleby
Absolwent kierunku Geografia, studiów II stopnia na specjalności Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody i gleby ma przygotowanie do analizowania i kompleksowej oceny procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym, ze szczególnym uwzględnieniem związków przyczynowo-skutkowych oraz relacji ilościowych i jakościowych pomiędzy środowiskiem atmosferycznym, wodnym i glebowym. Posiada wiedzę na poziomie rozszerzonym z zakresu geografii, głównie w obszarze nauk o atmosferze, hydrologii, gleboznawstwa oraz ogólną wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych i ścisłych, jak i podstawową w zakresie nauk społecznych, ekonomicznych i prawnych pozwalającą na analizowanie zjawisk przyrodniczych w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz pozwalającą na podejmowanie specjalistycznych decyzji w zakresie ochrony i zarządzania jakością powietrza, wody i gleby. Absolwent analizuje zjawiska i procesy przyrodnicze, gospodarcze i społeczne w różnych skalach przestrzennych – globalnej, regionalnej i lokalnej. Posiada umiejętność kompleksowej oceny środowiska życia człowieka. Wykorzystuje metody modelowania przestrzennego, techniki gromadzenia i przetwarzania zasobów danych przestrzennych (informacji przestrzennej) o środowisku w systemach wspomagających zarządzanie jakością środowiska oraz gospodarkę przestrzenną. Absolwenci specjalności Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody i gleby są przygotowani do pracy w: instytucjach kontrolujących i zarządzających jakością środowiska i gospodarką wodną (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Krajowy i Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami), służbie ochrony środowiska (Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska), administracji obszarów chronionych, instytucjach zajmujących się rekultywacją i rewitalizacją obszarów zdegradowanych, administracji rządowej i samorządowej różnych szczebli, zwłaszcza w wydziałach planowania i rozwoju, wydziałach gospodarki komunalnej, wydziałach ochrony środowiska, formacjach obrony cywilnej i służbach ratowniczych, jako eksperci przy budowie ważnych obiektów narażonych na działanie ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, hydrologicznych i geomorfologicznych, firmach zajmujących przygotowywaniem ocen oddziaływania na środowisko.
Programy studiów
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2020/21
(wyłącznie dla studentów I roku w roku akademickim 2020/21)
specjalność Analizy regionalne i lokalne
specjalność Geoinformatyka i kartografia
specjalność Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
specjalność Ochrona klimatu i zarządzanie jakością powietrza
specjalność Tourism and hospitality
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2019/20
(wyłącznie dla studentów I roku w roku akademickim 2019/20)
specjalność Analizy regionalne i lokalne
specjalność Geoinformatyka i kartografia
specjalność Klimatologia i ochrona atmosfery
specjalność Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
specjalność Tourism and hospitality
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2018/19
(wyłącznie dla studentów I roku w roku akademickim 2018/19)
specjalność Analizy regionalne i lokalne
specjalność Geografia turystyczna
specjalność Geoinformatyka i kartografia
specjalność Klimatologia i ochrona atmosfery
specjalność Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
specjalność Tourism and hospitality
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2017/18
(wyłącznie dla studentów I roku w roku akademickim 2017/18)
specjalność Analizy regionalne i lokalne
specjalność Geografia turystyczna
specjalność Geoinformatyka i kartografia
specjalność Gospodarka przestrzenna [w roku akademickim 2017/18 nabór zawieszony]
specjalność Klimatologia i ochrona atmosfery
specjalność Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
specjalność Tourism and hospitality
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2016/17
(I rok mgr w roku akademickim 2016/17)
specjalność Analizy regionalne i lokalne
specjalność Geografia turystyczna
specjalność Geoinformatyka i kartografia
specjalność Gospodarka przestrzenna
specjalność Klimatologia i ochrona atmosfery
specjalność Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
Sylabusy
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2021/22
(wyłącznie dla studentów I roku w roku akademickim 2021/22)
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2020/21
(wyłącznie dla studentów I roku w roku akademickim 2020/21)
sylabus - Analizy regionalne i lokalne
sylabus - Geoinformatyka i kartografia
sylabus - Ochrona klimatu i zarządzanie jakością powietrza
sylabus - Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
sylabus - Tourism and hospitality
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2019/20
(wyłącznie dla studentów I roku w roku akademickim 2019/20)
sylabus - Analizy regionalne i lokalne
sylabus - Geoinformatyka i kartografia
sylabus - Klimatologia i ochrona atmosfery
sylabus - Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
sylabus - Tourism and hospitality
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2018/19
(wyłącznie dla studentów I roku w roku akademickim 2018/19)
sylabus - Analizy regionalne i lokalne
sylabus - Geografia turystyczna
sylabus - Geoinformatyka i kartografia
sylabus - Klimatologia i ochrona atmosfery
sylabus - Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
sylabus - Tourism and hospitality
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2017/18
(I rok mgr w roku akademickim 2017/18)
sylabus - Analizy regionalne i lokalne
sylabus - Geografia turystyczna
sylabus - Geoinformatyka i kartografia
sylabus - Gospodarka przestrzenna [w roku akademickim 2017/18 nabór zawieszony]
sylabus - Klimatologia i ochrona atmosfery
sylabus - Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
sylabus - Tourism and hospitality
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2016/17
(I rok mgr w roku akademickim 2016/17)
sylabus - Analizy regionalne i lokalne
sylabus - Geografia turystyczna
sylabus - Geoinformatyka i kartografia
sylabus - Gospodarka przestrzenna
sylabus - Klimatologia i ochrona atmosfery
sylabus - Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
WAŻNE OD ROKU AKADEMICKIEGO 2015/16
(I rok mgr w roku akademickim 2015/16)
sylabus - Analizy regionalne i lokalne
sylabus - Geografia turystyczna
sylabus - Geoinformatyka i kartografia
sylabus - Gospodarka przestrzenna
sylabus - Klimatologia i ochrona atmosfery
sylabus - Ochrona i zarządzanie jakością powietrza, wody, gleby
Rozkłady zajęć - SEM. ZIMOWY 2022/23
UWAGA!
Bieżące wersje rozkładów zajęć w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/23 są obecnie dostępne z poziomu kont studentów w systemie USOS.
Lektoraty odbywają się we wtorki 15:00-18:15 oraz w czwartki 8:00-11:15.
Rozkłady zajęć - I rok studiów magisterskich
Ochrona klimatu i zarządzanie jakością powietrza
Tourism and hospitality
Rozkłady zajęć - II rok studiów magisterskich
Ochrona klimatu i zarządzanie jakością powietrza
Adresy budynków i numery sal dydaktycznych
Ogłoszenia i pliki do pobrania
Podział na specjalności - I. rok studiów GEOGRAFIA, II stopnia stacjonarne - rok akademicki 2022/23
(2022-07-22)
(2021-10-07)
Informujemy, że od semestru zimowego 2020/2021 oprogramowanie ArcGIS (pliki instalacyjne oraz plik aktywacyjny) jest udostępnione do samodzielnego pobrania przez studentów Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska w następujących salach komputerowych Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego: sala 229 (ul. Kuźnicza) i sala 151 (ul. Cybulskiego)
Lokalizacja plików: dysk Studenci/INSTALACJE dla studentów/ArcGis 10.7.1
Formularz deklaracji wyboru bloku pedagogicznego.
Formularz deklaracji wyboru przedmiotów.
Wzór podania o komisyjne zaliczenie ćwiczeń.
Wniosek o udostępnienie materiałów podczas pisania pracy magisterskiej (aktualizacja 13-02-2018).
Zgłoszenie obrony pracy dyplomowej (grupowe)
Zgłoszenie obrony pracy dyplomowej (indywidualne)
(aktualizacja 07-06-2021)
Propozycje tematów prac magisterskich
Wymogi formalne stawiane pracy magisterskiej
Zawartość merytoryczna
W pracy dyplomowej student powinien wykazać się: umiejętnością stosowania metod właściwych dla swojego zakresu kształcenia, znajomością źródeł i literatury przedmiotu w zakresie opracowywanego tematu, umiejętnością właściwego skomponowania pracy, logicznej argumentacji i prawidłowego wyciągania wniosków oraz ścisłego formułowania sądów.
Praca dyplomowa na II poziomie studiów musi zawierać:
- jasno i jednoznacznie sformułowany cel, zakres i przedmiot pracy;
- rozważania literaturowe / analizę literatury przedmiotu z jednoczesnym umieszczeniem celu zakresu i przedmiotu pracy w literaturze przedmiotu z uzasadnieniem podjęcia badań w tym zakresie, z krytycznym odniesieniem / dyskusją nad badaniami w przedmiotowym zakresie;
- wskazaniem metod i technik stosowanych w przedmiocie prowadzonych badań;
- dyskusją i rozważaniami / rozstrzygnięciami definicyjnymi jeśli wymaga tego cel i założenia pracy – przyjęcie określonego aparatu definicyjnego;
- przedstawienia źródeł pochodzenia danych oraz zarysowania algorytmu / drogi postępowania zmierzającego do osiągnięcia celu pracy;
- krytycznej interpretacji uzyskanych wyników z odniesieniami do ustaleń w literaturze przedmiotu, a nie tylko zawarcia w tak zwanej części właściwej badań, sprawozdania z uzyskanych wyników;
- podsumowania i wniosków końcowych które nie stanowi literalnego powtórzenia najważniejszych uogólnień, które wyartykułowano w części zasadniczej / empirycznej pracy dyplomowej.
Kolejność poszczególnych elementów pracy dyplomowej:
- strona tytułowa (wzór do pobrania),
- spis treści,
- streszczenie ze słowami kluczowymi (w języku polskim i angielskim),
- wstęp,
- początek pierwszego rozdziału,
Numeracja stron ma mieć charakter ciągły - tj. w/w elementy powinny znaleźć się na kolejno po sobie występujących stronach NIEPARZYSTYCH (odpowiednio strona 1, 3, 5, 7, 9).
Wgrywanie pracy do APD
Student, niezwłocznie po wprowadzeniu przez pracownika dziekanatu danych do systemu USOS, zobowiązany jest do wprowadzenia do systemu APD:
- nazwy języka, w którym zostanie złożony oryginał pracy dyplomowej;
- tytułu pracy dyplomowej w języku polskim, jeżeli językiem oryginału pracy jest język obcy – maksymalny limit znaków 1000;
- zwięzłego streszczenia pracy w języku polskim, jeżeli językiem oryginału jest język polski oraz zwięzłego streszczenia pracy w języku polskim i języku oryginału, jeżeli praca dyplomowa przygotowana jest w innym języku niż polski – maksymalny limit znaków 4000;
- słów kluczowych w języku polskim, jeżeli językiem oryginału jest język polski oraz słów kluczowych w języku polskim i języku oryginału, jeżeli językiem pracy jest język obcy – maksymalny limit znaków 1000;
- wersji elektronicznej pracy dyplomowej przygotowanej w postaci jednego pliku w formacie PDF.
W pracach dyplomowych załączniki należy wprowadzać do systemu APD w postaci dodatkowego spakowanego załącznika (ZIP, RAR, 7Z, GZIP). Nazwa pliku składa się: ze skrótu nazwy Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr), z cyfrowego kodu wydziału (2 cyfry), z numeru albumu studenta (od 4 do 6 cyfr), z roku zamieszczenia pracy dyplomowej w systemie APD, a poszczególne elementy nazwy pliku rozdziela myślnik, np.:
UWr-30-123456-2021; - tłumaczenia na język angielski tytułu pracy, słów kluczowych oraz streszczenia pracy.
Student, niezwłocznie po wprowadzeniu powyższych danych, zatwierdza w systemie APD oświadczenie o autorskim wykonaniu pracy dyplomowej i możliwości udostępniania pracy dyplomowej dla celów naukowych, badawczych i dydaktycznych, co skutkuje złożeniem poświadczenia elektronicznego jako równoważnego podpisaniu oświadczenia.
Dyplom
Absolwent otrzymuje bezpłatnie dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu oraz ich 2 odpisy, w tym na wniosek:
- odpis dyplomu w języku angielskim,
- odpis suplementu do dyplomu w języku angielskim.
W/w wniosek należy złożyć do dnia ukończenia studiów (złożenie egzaminu dyplomowego).
Niezłożenie wniosku w podanym terminie będzie skutkowało wydaniem 2 odpisów dyplomu w języku polskim.
Absolwent może ubiegać się o umieszczenie w suplemencie do dyplomu dodatkowych informacji wg wykazu poniżej:
(https://www.wnoz.uni.wroc.pl/pliki-do-pobrania)
- Pełnione funkcje w kole naukowym – wzór zapisu – nazwa koła, funkcja, rok akademicki (wymienić);
- Członkostwo w kole naukowym – wzór zapisu – nazwa koła, rok akademicki (wymienić);
- Pełnione funkcje w organizacjach studenckich / samorządzie studenckim – wzór zapisu – nazwa organizacji, funkcja, rok akademicki (wymienić);
- Członkostwo / uczestnictwo w organizacjach studenckich / samorządzie studenckim – wzór zapisu – nazwa organizacji, rok akademicki (wymienić);
- Studia w ramach programu MOST – wzór zapisu – nazwa uczelni, wydział, kierunek, język wykładowy, adres internetowy uczelni, semestr, rok akademicki;
- Studiów w ramach programu Erasmus – wzór zapisu – nazwa uczelni, wydział, kierunek, język wykładowy, adres internetowy uczelni, semestr, rok akademicki)
- Stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia (naukowe, artystyczne, sportowe) – wzory zapisów:
- stypendium Rektora dla najlepszych studentów w roku akademickim (wymienić);
- stypendium MNiSW za wybitne osiągnięcia w roku akademickim (wymienić);
- Osiągnięcia w sporcie akademickim (dotyczy tylko i wyłącznie zajęcia pierwszego, drugiego lub trzeciego miejsca) – wzór zapisu – nazwa imprezy sportowej, data, dyscyplina, miejsce;
- Wygłoszenie referatu na konferencji naukowej – wzór zapisu – tytuł referatu, nazwa konferencji, organizator, miejsce, data, współautorzy / jedyny autor;
- Prezentacja posteru na konferencji naukowej – wzór zapisu – tytuł referatu, nazwa konferencji, organizator, miejsce, data, współautorzy / jedyny autor);
- Publikacja naukowa (wydrukowana) – wzór zapisu – (tytuł artykułu, czasopismo, wydawnictwo, miejsce wydania, rok wydania, ISBN, ISSN, współautorzy / jedyny autor;
- Staże i praktyki nie objęte programem studiów – wzór zapisu – nazwa wolontariatu, miejsce, nazwa instytucji, okres stażu / praktyki;
- Wolontariaty – wzór zapisu – nazwa wolontariatu, miejsce, nazwa instytucji, okres trwania wolontariatu.
Wniosek o umieszczenie dodatkowych informacji do suplementu należy złożyć do dnia złożenia egzaminu dyplomowego.
Dokumenty wymagane do odbioru dyplomu
- rozliczona karta obiegowa (https://www.wnoz.uni.wroc.pl/pliki-do-pobrania);
- rozliczona karta zobowiązań (tzw. karta biblioteczna).