Jeśli chcesz się przygotować do: kształtowania środowiska przestrzennego zgodnie z potrzebami człowieka, wymogami cywilizacyjnymi, możliwościami technicznymi, a także zasadami ładu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego; opracowania dokumentów planistycznych; sporządzania analiz przestrzennych do celów gospodarczych i społecznych czy doradztwa w zakresie gospodarki gruntami i nieruchomościami oraz lokalizacji inwestycji – GOSPODARKA PRZESTRZENNA jest kierunkiem dla Ciebie!
Opis kierunku
Gospodarka przestrzenna to 2-letnie studia, w czasie których łączy się teorię i praktykę dotyczącą uzyskania wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego oraz interdyscyplinarnej wiedzy przyrodniczej, technicznej, ekonomicznej i społecznej związanej z gospodarowaniem i zarządzaniem przestrzenią. Po ukończeniu studiów uzyskasz tytuł magistra.
W ramach studiów będziesz uczestniczył m.in. w zajęciach z architektury i urbanistyki, projektowania CAD, opracowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, polityki regionalnej i zarządzania projektami, marketingu terytorialnego, tworzenia ocen oddziaływania na środowisko, grafiki i wizualizacji komputerowej, funkcjonowania człowieka w środowisku, projektowania infrastruktury technicznej, zagospodarowania obszarów zdegradowanych oraz planowania przestrzennego w Europie.
Sylwetka absolwenta
Absolwenci kierunku gospodarka przestrzenna są przygotowywani do pracy w zakresie m.in: kształtowania przestrzeni człowieka zgodnie z jego potrzebami, wymogami cywilizacyjnymi, możliwościami technicznymi, a także zasadami ładu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego; opracowywania dokumentów z zakresu planowania przestrzennego; sporządzania analiz przestrzennych do celów gospodarczych i społecznych; udziału w konstruowaniu strategii marketingowych; opracowywaniu programów rozwoju regionalnego/lokalnego oraz programów mających na celu podwyższanie konkurencyjności miast, gmin i regionów; uczestniczenia w działaniach z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego (w tym sporządzania ocen oddziaływania na środowisko oraz innych opracowań z zakresu ochrony środowiska i planowania na obszarach objętych różnymi formami ochrony przyrody); doradztwa w zakresie gospodarki gruntami i nieruchomościami oraz lokalizacji inwestycji.
Praktyki i ćwiczenia terenowe
Podstawowymi formami zajęć są wykłady i ćwiczenia oraz zajęcia o charakterze seminariów i konwersatoriów. Ponadto specyficzną dla kierunku formą kształcenia są ćwiczenia terenowe i praktyka dyplomowa pozwalające na poszerzenie wiedzy oraz zdobycie doświadczeń zawodowych z zakresu gospodarki przestrzennej.
W programie studiów przewidziano praktyki dyplomowe trwające 3 tygodnie i realizowane po 2 semestrze. Można je odbyć w urzędach organów administracji rządowej, samorządowej, jednostkach sektora pozarządowego oraz podmiotach gospodarczych związanych m.in. z gospodarką przestrzenną, polityką regionalną, przetwarzaniem informacji, tworzeniem opracowań analityczno-studialnych, badań marketingowych, opracowań strategicznych oraz w innych instytucjach wykonujących zadania związane z gospodarowaniem przestrzenią.
Koła naukowe i działalność naukowo-badawcza
W trakcie studiów studenci geografii mogą pogłębiać swoje zainteresowania badawcze w ramach działającego w Instytucie koła naukowego:
https://www.geogr.uni.wroc.pl/kolo-naukowe-gospodarki-przestrzennej.
Co po studiach?
Miejsca zatrudnienia
Absolwenci kierunku Gospodarka Przestrzenna będą mogli zdobyć zatrudnienie:
- w instytucjach administracji rządowej i samorządowej z zakresu, m.in.:
- gospodarki przestrzennej,
- planowania przestrzennego,
- rozwoju regionalnego i/lub lokalnego,
- urbanistyki,
- geodezji,
- gospodarki wodnej,
- ochrony środowiska,
- pozyskiwanie i wykorzystywanie środków unijnych,
- w pracowniach projektowych i firmach zajmujących się planowaniem przestrzennym,
- w agencjach rozwoju regionalnego i lokalnego,
- w służbach i instytucjach związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego,
- w służbach państwowych i ratowniczych,
- w agencjach nieruchomości, firmach zarządzania nieruchomościami i firmach deweloperskich,
- w firmach konsultingowych i doradczych z zakresu gospodarki przestrzennej,
- w międzynarodowych instytucjach konsultingowych pracujących na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego,
- w organizacjach pozarządowych zajmujących się m.in.: ochroną środowiska, rozwojem lokalnym, wspieraniem wspólnot lokalnych.
Dalsze możliwości uczenia się
Absolwent studiów II stopnia kierunku gospodarka przestrzenna może podjąć dalszą naukę na studiach III stopnia w ramach Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (Kolegium Doktorskiego Geografii i Geologii) prowadzącej kształcenie m.in. w dyscyplinie naukowej: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna oraz studiach III stopnia oferowanych przez inne uczelnie w Polsce lub za granicą.
Zasady rekrutacji
https://rekrutacja.uni.wroc.pl