Prezentacja graficzna

sekretariat.igrr@uwr.edu.pl

Pracownia Badań Krajobrazu

Minione wydarzenia

Dwie osoby z naszej Pracowni (Magdalena Duda-Seifert i Agnieszka Latocha) wzięły aktywny udział w konferencji pt. 'Krajobraz w percepcji społecznej', wygłaszając referat na temat znaczenia krajobrazu
w kształtowaniu tożsamości dolnośląskiej.

***

Nasze spacery krajobrazowe z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu znalazły uznanie wśród uczniów i nauczycieli. Dziękujemy Pani Dyrektor za docenienie naszej pracy!

***

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu w dniu 20.10.207 r. Pracownia Badań Krajobrazu zorganizowała:

I. Tematyczne spacery krajobrazowe po Wrocławiu dla młodzieży szkolnej

Spacery zostały przygotowane i poprowadzone przez studentki z Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej, we współpracy z pracownikami naukowo-dydaktycznymi IGRR.
Przygotowano dwie trasy tematyczne (czas trwania ok. 1-1,5 godz.):

• „Nadodrze – rewitalizacja od podwórza” – tematyka spaceru koncentruje się na kwestii zmian krajobrazu miasta wskutek prowadzonych działań rewitalizacyjnych w dzielnicy Nadodrze (adresowana jest do starszej młodzieży).
  • „Przeczytajmy krajobraz Starego Miasta” – w trakcie spaceru uczestnicy uczą się, jak na podstawie różnorodnych elementów krajobrazu miejskiego można rozszyfrować bogatą historię Wrocławia.

II. Wystawę posterów, prezentujących kierunki badań krajobrazowych prowadzonych w ostatnich latach w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego

Wystawa została otwarta w dniu 20. października 2017 i była prezentowana przez miesiąc w gmachu głównym UWr., w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego.

***

Nasz udział w organizacji obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu znalazł uznanie w oczach Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Dziękujemy!

***

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w roku 2017 odbyły się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” Pracownia Badań Krajobrazu zorganizowała w dniu 9. września grę miejską po Wrocławiu  pt. „HISTORIA ZAPISANA W KRAJOBRAZIE”

Ponad 30 uczestników gry wcieliło się w detektywów, którzy na podstawie śladów historii zapisanych w krajobrazie miasta rozszyfrowywali dzieje Wrocławia i jego różnorodną, wielokulturową przeszłość.
Uczestnicy gry w trakcie kilku godzin przemierzyli Stare Miasto i jego najbliższe otoczenie, a rozwiązując kolejne zadania i zagadki, odkrywali mniej znane miejsca i obiekty związane zarówno z przestrzennym rozwojem Wrocławia, jak i ważnymi wydarzeniami w jego historii.

Zespół organizacyjny pracował w składzie: Magdalena Duda-Seifert, Anna Grochowska, Agnieszka Latocha, Hanna Ojrzyńska, Wojciech Jurkowski, Krzysztof Kołodziejczyk, Mateusz Smolarski oraz przedstawiciele Koła Naukowych Studentów Geografii (Martyna Grzymajło, Katarzyna Więckiewicz, Marta Wusaty, Paweł Świdziński, Bartosz Trepka).

Więcej o Europejskich Dniach Dziedzictwa:

***

W dniach 2-7.04.2017 w IGRR gościł dr Zdenĕk Kučera z Uniwersytetu Karola w Pradze.  Można było wysłuchać jego trzech wykładów, dotyczących różnych aspektów zagadnień krajobrazowych:

• Historical and cultural geography in Czechia: its past, present and future
  • Landscape as a cultural symbol and its connection to regional image and identity
  • Cultural landscape transformations and settlement desertion: the case of the Czech borderlands

Członkowie Zespołu PBK mieli również okazję spotkać się ze Zdenkiem w celu przedyskutowania planów realizacji wspólnego, transgranicznego projektu odnośnie krajobrazu kulturowego pogranicza polsko-czeskiego.